Gazete Kupürleri 3

Nevşehir Hacıbektaş’ta yapılan “Üzüm Yarışması”nda birincilik ve üçüncülük ödüllerini kadın yetiştiriciler aldı - Milliyet gazetesi, 06 Ekim 1969.

Avanos’un Çavuşin köyünde Deveboynu isimli kaya kütlesinden kopan parçalar, bir kadın ile iki çocuğun ölümüne sebep oldu - Milliyet gazetesi, 18 Mayıs 1962.

Ürgüp’e gelen CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu, üzüm koparmak için girdiği bir bağda bekçi tarafından sopayla karşılandı - Milliyet gazetesi, 18 Eylül 1973.

Sevgilisinin kendisine sırt çevirmesine sinirlenen 24 yaşındaki Hollandalı bir turist, Ürgüp kilise harabelerine kapanmış, kimseyle konuşmama kararı almıştır.
Milliyet gazetesi, 04 Haziran 1969.

Hollandalı bir yazar, Türkiye’den hatıra olarak bir sıpa götürecek.
Milliyet gazetesi, 22 Mayıs 1967.

Kayseri’deki Kültepe Kaniş kazılarını yürüten Prof. Dr. Tahsin Özgüç ve Prof. Dr. Nimet Özgüç ile kazılar hakkında yapılan bir röportaj ve fotoğraflar - Milliyet gazetesi, 25 Eylül 1969.

Bir dönem, Ürgüp Tahsinağa Kütüphanesi tarafından gerçekleştirilen Ürgüp’ün köylerinde yaşayanlara at ve eşekle düzenli olarak ödünç kitap dağıtılması çalışmasıyla ilgili 
Ruhi Tosuner tarafından yapılan haber.

Ürgüplü turizm rehberi Saffet Yatağan, peribacaları bölgesinde yapılan Uzun ve Düzgün Konuşma Yarışması’nda 19 saat 22 dakika konuşarak kendi rekorunu kırmıştır. İngilizce, Fransızca, Almanca ve İtalyanca olmak üzere dört lisan bilen Saffet Yatağan, resimde yarışmanın sonlarında son sözlerini Fransız turistlere söylerken.
Milliyet gazetesi, 09 Temmuz 1973.

Kırşehir ilbayı B. Mitat Saylam, Avanos’a yaptığı gezide onuruna düzenlenen çaya katılan 200 kişiye yaptığı konuşmada peçe ve çarşafın çıkarılmasını anlatmış ve söylevi alkışlarla karşılanmıştır. Sonuçta Avanos’ta peçeli ve çarşaflı kadın kalmamıştır.
Ulus gazetesi, 09 Haziran 1935.

Ankara Karting ve Motor Sporları Kulübü tarafından Ürgüp’te düzenlenen otomobil yarışlarına destek veren Turizm Bakanı İrfan Gürpınar, yarışçı kıyafeti giyerek Honda marka yarış otosuyla şehir turu attı - Milliyet gazetesi, 22 Mayıs 1995.

Avanos Belediye Başkanı Ali Rıza Karataş ilçenin iki yakasını birleştiren asma köprüyü satışa çıkardı. Hisse senetleri 10’ar bin liralık, yüzde 60 faizli ve hamiline olacak.
Milliyet gazetesi, 31 Ekim 1985.

Feshedilen CHP’nin üç yöneticisi Ertuğrul Günay, Celal Doğan ve İmadettin Elmas “halkı paniğe uğratacak şekilde silah çekmek ve rastgele ateş etmek” suçundan bir yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacaklar - Milliyet gazetesi, 06 Aralık 1981.

Rasim Deniz’in hazırladığı Nevşehir Şairleri köşesinde yer alan Ürgüplü Fethi Baba’nın bir koşması - Tokat gazetesi, 10 Nisan 1980.

Uçhisar’daki Kaya Otel’in yapımının başladığına dair bir haber. Ancak, otelin Ürgüp’te yapıldığı yazılmış. Kayaya oyulan otelin odalarına yerleştirilecek musluklardan şarap akacağı vurgulanıyor - Milliyet gazetesi, 03 Mayıs 1967.

Melih Aşık, Açık Pencere isimli köşesinde 1960’lı yıllarda Göreme’deki bir otelin resepsiyonunda Mehmet Ağar’ın çalıştığını ve Cüneyt Arkın ile bir tartışma yaşadıklarını anlatıyor. 
Milliyet gazetesi, 15 Temmuz 1983.

Melih Aşık, Açık Pencere isimli köşesinde Göreme’deki Ataman Restaurant’ın esprili hizmet tarzını anlatıyor  - Milliyet gazetesi, 05 Mayıs 1991.

Aslen sunucu olan Cemile Kutgün, Türk Sanat Müziği solisti olarak ilk sınavını Ürgüp Bağbozumu Festivali’nde verdi - Milliyet gazetesi, 11 Ekim 1985.

Avanos Belediye Başkanı Ali Rıza Karataş, turizm komitesi toplantısında, Göreme’deki yapılaşmanın önüne geçebilmek için doğum kontrolü kampanyası yapılması gerektiğini savundu.
Milliyet gazetesi, 18 Şubat 1988.

Turizm ve Tanıtma Bakanı Barlas Küntay, Türkiye’nin ikinci büyük kumarhanesinin Ürgüp’te açılacağını söyleyince, AP İl Başkanı Mustafa Parmaksız başta olmak üzere partililer buna karşı çıktı. Sinirlenen Küntay, elindeki projeleri attı - Milliyet gazetesi, 30 Mayıs 1980.

Tekel Genel Müdürlüğü ile Ürgüp Belediyesi tarafından ortaklaşa düzenlenen bağbozumu şenliklerinde, Ürgüp Lisesi öğrencisi Cevriye Karagöz üzüm güzeli seçildi.
Milliyet gazetesi, Kasım 1990.

Ürgüp Bağbozumu Festivali’nin iptal edilmesinden sonra, üreticiler kendi aralarında alternatif “üzüm güzeli yarışması” düzenledi - Milliyet gazetesi, 23 Eylül 1992.

Avanos ilçesine bağlı Sarılar köyünden 103 kişi Almanya’ya işçi olarak gitmek istedi. Köy kadınları kocalarının Almanya’ya gönderilmemesi için toplu halde muhtara başvurdu.
Milliyet gazetesi, 07 Ağustos 1962.

Kapadokya semalarında ilginç bir nikah töreni: Robinson Lodge Oteli’nin balonuna binen Selda Nurlu ile İrfan Uçman, yüzlerce metre yükseklikte hayatını birleştirdi. Şahitlerden biri Turizm Bakanı İrfan Gürpınar’dı - Milliyet gazetesi, 08 Eylül 1995.

TRT Ankara haber merkezinde görevli muhabir Ali Okur ile Çakır Güven, Kapadokya semalarında dünya evine girdi. Nikahlarını Ürgüp Belediye Başkanı Bekir Ödemiş kıydı.
Milliyet gazetesi, 02 Haziran 2001.

INTERPOL tarafından aranan şahin yumurtası kaçakçılarının isimlerinin yayınlanmasından sonra, Kayseri Sultansazlığı üzerinde balonla uçan yabancılar takibe alındı.
Milliyet gazetesi, 05 Mayıs 1998.

Avanos’ta yaşayan Hüsamettin Karacan, Nurettin Bilen ve Gürsel Demir adlı üç kafadar, yurtdışına kaçmak için gizlice içine girdikleri tırda Kayseri’den İstanbul’a kadar gelmeyi başardı.
Milliyet gazetesi, 10 Ocak 1989.

7. Ürgüp Şarap Festivali’nde Türk şarapları, bir büyük altın madalya, 15 altın, 54 gümüş ve 51 onur diploması kazandı. Türkiye’ye en çok ödül getiren firma Kavaklıdere oldu.
Milliyet gazetesi, 04 Haziran 1993.

Cross Country Dünya Şampiyonası’nın bir ayağı Kapadokya’da yapılacak. Dakar Ralli’sinin bir benzeri olacak organizasyona Kemal Merkit de katılacak - Milliyet gazetesi, 22 Mayıs 2003.

Master Ralli adıyla düzenlenen dev organizasyon, yenilenmiş şekliyle Cross Country Dünya Şampiyonası’nın altıncı ayağı olarak Kapadokya’ya misafir oluyor.
Milliyet gazetesi, 07 Ağustos 2003.

Cross Country Dünya Şampiyonası’nın en büyüleyici ayağı olarak gösterilen Kapadokya Rallisi ısınma turlarıyla start alıyor. Toplam 72 araç yarışacak  - Milliyet gazetesi, 10 Ağustos 2003.

Cross Country Dünya Şampiyonası’nın en büyüleyici ayağı olarak gösterilen Kapadokya Rallisi start aldı - Milliyet gazetesi, 11 Ağustos 2003.

Cross Country Dünya Şampiyonası ayaklarından Kapadokya Rallisi’nde ilk etap tamamlandı. Motosiklette Kemal Merkit 4. oldu - Milliyet gazetesi, 12 Ağustos 2003.

Cross Country Dünya Şampiyonası ayaklarından Kapadokya Rallisi 307 kilometrelik Şereflikoçhisar-Taşpınar etabıyla devam etti. Motosiklette Kemal Merkit genel klasman 7.ciliğini korudu.
Milliyet gazetesi, 14 Ağustos 2003.

Cross Country Dünya Şampiyonası ayaklarından Kapadokya Rallisi’nin 5. etabı yapıldı. Motosiklette Kemal Merkit 6. oldu - Milliyet gazetesi, 16 Ağustos 2003.

Cross Country Dünya Şampiyonası ayaklarından Kapadokya Rallisi’nin 6. ve son etabı olan Erkilet-Özkonak etabı bitti. Motosiklette Kemal Merkit yarışı 7.likle bitirdi. Ödül töreni Ürgüp’te yapıldı - Milliyet gazetesi, 17 Ağustos 2003.

Ondört yıl boyunca bisikletle dünyayı gezen Fransız çift, Kapadokya’dan da geçti.
Milliyet gazetesi, 27 Temmuz 1994.

Osman Yüksel, Kapadokya’dan izlenebilen güneş tutulmasını anlatıyor - 29 Mart 2006.
38- Geleneksel hale gelen Kapadokya Bisiklet Yarışları’nın birincisiyle ilgili haber.
Milliyet gazetesi, 05 Temmuz 2000.

Geleneksel hale gelen Kapadokya Bisiklet Yarışları’nın birincisiyle ilgili haber.
Milliyet gazetesi, 05 Temmuz 2000.

Turizme yeni açılan Aksaray Güzelyurt’taki Gaziemir Yeraltı Şehri, Peribacası Kapadokya Kültür ve Tanıtım Dergisi’nde tanıtıldı - Milliyet gazetesi, 05 Ocak 2008.

Mithat Yurdakul imzalı yazıda, Peribacası Kapadokya Kültür ve Tanıtım Dergisi’nin yeni çalışması olan cappadociaexplorer.com isimli web sitesinin açıldığı anlatılıyor.
Milliyet gazetesi, 19 Eylül 2009.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder